Historia mistrzostw Europy w Piłce nożnej cz. 3

32Mistrzostwa w Szwecji to Dania i jej sensacyjne zwycięstwa. Mistrzostwa Europy 1992 odbyły się w Szwecji w dniach 10-26 czerwca. 26 czerwca 1992 roku futbolowa bajka stała się rzeczywistością: w obecności 37 tys. Widzów, w finale piłkarskich mistrzostw Europy na stadionie W Goteborgu Dania pokonała 2:0 Niemcy, obalając wszelkie analizy i prognozy ekspertów i bukmacherów. Z mistrzostw została wykluczona Jugosławia i właśnie na ich miejsce weszła ekipa duńska. Duńczycy w pełni skorzystali z tej szansy. Na początku spotkania finałowego drużyna niemiecka demonstrowała dobrą techniczną grę, jednakże kiedy Dania zdobyła pierwszą bramkę, niemieccy gracze zupełnie się zagubili i ostatecznie Dania wygrała 2:0. Drużyna duńska nie tylko wywalczyła tytuł mistrza Europy, ale także zdobyła sympatię światowej publiczności. Humor i zapał do gry przyniósł Duńczykom historyczne zwycięstwo. Brawo Dania! W mistrzostwach rozegrano 16 meczów, strzelono 32 bramki, co daje 2 gole na mecz. Mistrzostwa rozegrano na 4 stadionach. W turnieju finałowym wystąpiło 8 ekip z 34 federacji. Polska oczywiście nie zagrała w turnieju, odpadła w eliminacjach po złej grze. Niemcy zostali mistrzami Europy w Anglii. Mistrzostwa Europy w Anglii trwały od 8 do 30 czerwca 1996 roku. Po raz pierwszy w historii mistrzostw wystąpiło 16 zespołów. Gospodarzem była Anglia. W półfinale Francja spotkała się z ekipą Czech, rewelacją turnieju, po bardzo zaciętym meczu , zakończonym bez bramek, po karnych lepsi okazali się Czesi. Wygrali 6:5 w karnych. W drugim półfinale zagrała Anglia- gospodarz turnieju z faworytem Niemcami. Wygrali Niemcy po bardzo wyrównanej grze również 6:5 i również w karnych tyle że po remisie 1:1. W finale spotkali się Niemcy i Czesi. Mecz miał ciekawy przebieg . Od 59 minuty prowadzili Czesi, jednak w 73 minucie bramkę wyrównującą zdobył Oliver Bierhoff, rezerwowy ekipy niemieckiej. To właśnie Bierhoff w doliczanym czasie gry stał się bohaterem całych Niemiec, strzelając bramkę na wagę tytułu w 95 minucie spotkania. Był to 3 tytuł mistrza Europy dla Niemiec. W całych mistrzostwach Europy rozegrano 31 meczów, strzelono 64 gole, co daje 2,06 gola na mecz. Królem strzelców został Anglik- Alan Shearer, a MVP, czyli najlepszym graczem turnieju został Niemiec- Jurgen Klinsmann. Mistrzostwa Europy w Holandii i Belgii trwały od 12 czerwca do 8 lipca 2000 roku. Faworytem mistrzostw był ówczesny mistrz świata- Francja. I nie zawiedli. W półfinałach zagrały ekipy: Francji, Włoch, Holandii oraz Portugalii. W pierwszym półfinale 28 czerwca Francja zagrała z Portugalią. Francuzi wygrali to spotkanie 2:1 po dogrywce. W drugim półfinale Włosi zagrali z Holandią . Po regulaminowym czasie gry i dogrywce było 0:0 . Zadecydowały karne w których lepsi okazali się Włosi. W finale spotkały się ekipa Francji z Włochami. Mecz odbył się 2 lipca 2000 roku. Po bramce Delvecchio w 55 minucie aż do doliczanego czasu gry prowadzili Włosi. Wtedy Wiltord wyrównał i doprowadził do dogrywki. Dogrywka odbywała się systemem nagłej śmierci. Złoty gol zadecydował. Zdobył go Francuz David Trezeguet w 103 minucie spotkania.