Historia mistrzostw Europy w Piłce nożnej cz. 2

22Turniej finałowy we Włoszech trwał od 11 czerwca do 22 czerwca 1980 roku. W finale Niemcy zagrali z Belgami. Mecz rozpoczął się o godzinie 20.30 na stadionie olimpijskim w Rzymie. Mecz rozpoczął się od natarcia Niemców. W 10 minucie gola zdobył niemiecki olbrzym Hrubesch. W drugiej połowie Belgowie strzelili z karnego i był remis. Dopiero teraz obudzili się zawodnicy niemieccy. Jednak ich zapęd skutecznie hamował bramkarz belgijski. Drugiego i decydującego gola dla Niemiec zdobył Hrubesch. Głową strzelił nie do obrony i było 2:1. Niemcy mistrzem Europy po raz drugi. Polacy o raz kolejny odpadli w fazie eliminacyjnej, odpadając z Holendrami, którzy zresztą też nic wielkiego nie zwojowali, odpadający bardzo szybko bo już w pierwszej finałowej grupie. W mistrzostwach rozegrano 14 meczów , strzelono 27 goli co daje 1,93 bramki na mecz. Królem strzelców został Niemiec Klaus Allofs, zdobył 3 gole. Mistrzostwa Europy we Włoszech były pierwszymi , w których wystąpiła maskotka. Był nią Pinokio. Turniej odbył się na czterech włoskich stadionach, po raz pierwszy grały też więcej niż 4 zespoły. Brązowy medal zdobyli Czesi. Kolejne mistrzostwa to Puchar dla Francji. Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej 1984 odbyły się we Francji. Trwały od 12 czerwca do 27 czerwca. W Strasburgu wielkie rozczarowanie przeżyło 20 000 kibiców niemieckich, kiedy w czasie ME Niemcy zremisowali 0:0 z Portugalią. Praca szydziła po tym meczu z piłkarzy. Kolejny słaby wynik w meczu z Hiszpanią oznaczał koniec mistrzostw dla Niemiec. Mistrzostwa Europy dotyczyły się tymczasem pod znakiem świetnej gry Michaela Platiniego. To właśnie on otworzył drogę Francji do finału. Tam znowu był wielki, gdy niespodziewanym strzałem zaskoczył hiszpańskiego bramkarza. Francja wygrała mecz finałowy z Hiszpanią 2:0 i zapewnili sobie tytuł. W mistrzostwach Europy w 19894 r. we Francji do sukcesu Francuzów poprowadził również ich ówczesny trener Sepp Piontek, entuzjasta futbolu agresywnego. Platini został wybrany najlepszym graczem turnieju, zdobył aż 9 goli i został również królem strzelców mistrzostw we Francji. W całych mistrzostwach strzelono 41 goli w 15 meczach . W turnieju finałowym zagrało 8 drużyn z 34 federacji. Najszybszego gola zdobył Platini w 3 minucie spotkania z Belgią. Średnia goli wyniosła 2,73 bramki na mecz. W następnych mistrzostwach to Holandia zostaje mistrzem Europy. Od 10 czerwca do 25 czerwca 1988 roku trwały mistrzostwa Europy w Niemczech. Swój pierwszy mecz na Euro Holandia przegrała z ZSRR 0:1. Potem jednak zwycięstwami nad Anglią, Irlandią i RFN Holendrzy zapewnili sobie miejsce w finale. Spotkali się ze Związkiem Radzieckim. W meczu finałowym zawodnicy ZSRR ofensywnym pressingiem próbowali likwidować ataki Holendrów. Taktyka sprawdziła się do 33 minuty, gola zdobywa Ruud Gulit. Później Marco Van Basten zdobywa kapitalnego gola, jednego z najpiękniejszych w historii i jest 2:0, już nic się nie mogło zmienić. Kapitan reprezentacji Ruud Gulit i jego koledzy mogli wznieść puchar Mistrzostw Europy. W całych mistrzostwach rozegrano 15 meczów, strzelono 34 goli co daje 2,27 gola na mecz. Królem strzelców został Marco Van Basten, zdobył 5 goli.