Historia mistrzostw Europy w Piłce nożnej – pierwsze trzy mistrzostwa

12Mistrzostwa Europy we Włoszech trwały od 5 czerwca do 10 czerwca 1968 roku. Dla piłkarzy zachodnioniemieckich powstała szansa, aby pozbyć się swego urazu. Nadchodzące mistrzostwa Europy były okazją do rewanżu. Ale satysfakcja z wyeliminowania Anglików przypadła nie Niemcom, lecz Jugosławii. Niemcy za to mieli poważne kłopoty z Albańczykami. W cztery tygodnie po wymęczonym zwycięstwie nad Albanią Niemcy przegrali z Jugosławią i nie weszli do finału. Mecz finałowy odbył się w Rzymie 8 czerwca. Grały- Jugosławia i Włochy. Szwajcarski sędzia główny, który już podczas mś w Anglii 1966 roku pokazał że potrafi wypaczyć wynik meczu pozostał przy swoich zwyczajach. Nie podyktował na korzyść Jugosławii rzutu karnego. Ta decyzja skrzywdziła drużynę jugosłowiańską. Lepsza drużyna musiała się zadowolić wynikiem 1:1. W dodatkowym meczu Włosi wystawili pięciu nowych graczy. Bramka , którą strzelono Jugosławii ze spalonego udowodniła że w Rzymie wygrać się nie da. Brązowy medal zdobyli Anglicy, Polacy nie grali w tych mistrzostwach Europy. W turnieju finałowym grały tylko 4 drużyny, rozegrano 4 mecze, strzelono 5 goli. Kolejny turniej finałowy trwał od 14 czerwca do 18 czerwca 1972 roku. Droga piłkarzy RFN do meczu finałowego wiodła przez Wembley w Londynie. Anglicy otrzymali lekcje piłki nożnej, pewnie wygrali Niemcy. Ekipa niemiecka wygrała 3:1 po fantastycznym meczu. Po tym spektakularnym triumfie i półfinałowym zwycięstwie 2:1 z Belgią, Niemcy występowali w roli faworytów w finałowym meczu z ZSRR na stadionie Heysel w Brukseli. Od gwizdka rozpoczynającego grę wywala znaleźli się pod ich naporem. W 27 minucie Netzer, po zagrywce z Beckenbauerem trafia w poprzeczkę, piłka wraca do Gerda Mullera i jest 1:0. W 62 minucie po strzale Wimmera było już 2:0. Trzeciego Golo zdobył znów Gerd Muller. Niemcy po tym turnieju zostali nazwani jedenastką marzeń. Był to wspaniały dla nich turniej, mieli ogromną przewagę nad rywalami. W turnieju finałowym rozegrano 4 mecze, grały tylko 4 drużyny wyłonione z eliminacji ,strzelono 11 goli, co daje 2,75 bramki na mecz. Brązowy medal zdobyli Belgowie. Polacy nie grali w turnieju. Królem strzelców został Gerd Muller. Niemiecki snajper zdobył 4 gole w turnieju. Niemcy z pucharem. Turniej finałowy kolejnych mistrzostw odbywał się od 16 czerwca do 20 czerwca 1976 roku. Finał odbył się 20 czerwca. W finale zagrały drużyny Czechosłowacja i obrońcy tytułu Niemcy. Obydwa zespoły przystąpiły do finału mocno podmęczone. I Czechosłowacy i Niemcy mieli za sobą dwa trudne mecze półfinałowe, które zostały rozstrzygnięte dopiero po dogrywce. Na mecz finałowy przybyło tylko 33 000 widzów. Bilety były za drogie, a na ekranie telewizora widać wszystko. Po pół godziny Czechosłowacy prowadzili już 2:0. W obu przypadkach bramkarz niemiecki Sepp Maier nie zaprezentował się najlepiej. W drugiej połowie nikt już nie dawał szans ekipie RFN. Jednak Niemcy zawsze grają do końca. Ostatecznie doprowadzili do dogrywki i wszystko zaczęło się od nowa. Podczas dogrywki totalnie wyczerpani gracze cierpieli istne męki. Ostatecznie Czesi wygrali w karnych 5:3. Puchar dla Czechosłowacji! W turnieju finałowym grały 4 zespoły.